اخبار > احساسات متراكم مادرانه موجب اختلالات روحی و روانی فرزند می‌شود
 


  چاپ        ارسال به دوست

زيبايی‌نژاد:

احساسات متراكم مادرانه موجب اختلالات روحی و روانی فرزند می‌شود

محمدرضا زيبايی‌نژاد، مسئول مركز تحقيقات و خانواده قم در گفت‌وگو با خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا) با اشاره به آثار و مضرات تعداد محدود فرزندان خانواده در نسل‌های امروزی، گفت: تعداد محدود فرزندان يك خانواده موجب می‌شود احساسات مادرانه متراكم نثار فرزند شده و اين امر علاوه بر آنكه ناكارآمدی نقش پدر در خانواده را در بيشتر موارد رقم می‌زند به اصطلاح منجر به لوس شدن فرزند و اختلالات روحی و روانی نيز می‌شود.

وی با اشاره به اينكه كاركردهای پدری و مادری بايد با قوت انجام شود تا متناسب با آن اخلاق ايجاد شود، گفت: مادران امروزی در برخی موارد كه پدر اشتباهی فرزند را تنبيه كرده و يا بر او صدا بلند كرده است او را تحقير می‌كنند زيرا نمی‌توانند تحمل كنند تك فرزند آنها كوچك‌ترين سرزنشی را تحمل كند.

زيبايی‌نژاد ادامه داد: اين امر جلوی كاركردهای پدری و يا مادری و تاثيرگذاری آنها را می‌گيرد و در مقايسه با عقلانيت مادران و زنان گذشته قابل مقايسه نيست چرا كه مادران در گذشته به دليل مشغله زياد و كثرت فرزندان محبت خود را تقسيم می‌كردند و اين امر عقلانيت بيشتری بر روابط زناشويی و مادرانه آنها حاكم می‌كرد.

وی با ابراز تاسف نسبت به اينكه اخلاق بنا نهاده شده در خانواده‌ها آينده‌نگرانه نيست، افزود: رفتار مرد و زن در روابط امروزی به گونه‌ای نيست كه مشكلات آتی بر اساس آن قابل حل باشد بلكه فقط روابط و مشكلات آنی را در نظر می‌گيرند كه اين امر توانايی آنها را در مرتفع كردن مشكلات بعدی از بين می‌برد.

 زيبايی‌نژاد:
رفتار مرد و زن در روابط امروزی به گونه‌ای نيست كه مشكلات آتی بر اساس آن قابل حل باشد بلكه فقط روابط و مشكلات آنی را در نظر می‌گيرند كه اين امر توانايی آنها را در مرتفع كردن مشكلات بعدی از بين می‌برد

زيبايی‌نژاد با اشاره به اينكه احساسات متراكم مادرانه امروزه برای تربيت مضر و آسيب رسان است، تصريح كرد: رابطه زناشويی مهم‌تر از رابطه والدگری است و اگر روابط زناشويی به درستی انجام شود فرزند الگوهای خوبی از آن می‌گيرد در حاليكه حاشيه شدن نقش همسری در مقايسه با نقش مادری موجب پديده خطرناك فرزند سالاری می‌شود.

وی در ادامه بيان كرد: نتيجه چنين چيزی كه با عنوان فرزندسالاری مطرح می‌شود به وجود آمدن فرزندان به اصطلاح لوس و ننر است كه امكانات خانواده صرف آنها می‌شود ولی سلامت اجتماعی را به مخاطره می‌اندازند.

زيبايی‌نژاد با اشاره به پديده ديگری كه امروزه با آن مواجه هستيم، گفت: تك فرزندی موجب سر ريز شدن امكانات خانواده درد يك فرزند می‌شود در حاليكه تعداد بيشتر فرزندان در گذشته محروميت‌هايی را بر بچه‌ها تحميل می‌كرد كه آنها را برای رويارويی با مشكلات آينده آماده می‌كرد.

وی با اشاره به رواياتی كه والدين را برای آشنايی كودكان با سختی‌ها و دشواری‌ها سفارش می‌كرد، تصريح كرد: بچه‌های ما در سيستم تك فرزندی محبت بسياری را از ناحيه والدين و پدربزرگ، مادر بزرگان خود دريافت می‌كنند با ورد به اجتماع قدرت تحمل مشكلات را ندارند و از نظر روانی تعادل ندارند.

زيبايی‌نژاد با اشاره به اينكه فرزندان خانواده‌های پر جمعيت از صبح تا شام به تعامل با يكديگر می‌پردازند و به دليل محدوديت فضا و امكانات قدرت تحمل بيشتری می‌يابند، عنوان كرد: اين مسئله قدرت تفاهم بر اساس شرايط را بالا می‌برد و در برابر ناهنجاری‌های اجتماعی واكنش‌های مناسب‌تری از خود نشان می‌دهند و ايثار را می‌فهمند زيرا در خانواده گذشت داشته‌اند و همبستگی اجتماعی بيشتری دارند كه مطالبات شخصی را به نفع جمع كنار می‌گذارند و تغيير می‌دهند.

وی افزود: چنين افرادی جامعه‌گرا هستند و به مسايل اجتماعی اهميت بيشتری می‌دهند و آنچه ما نگران آن هستيم اين است كه سلامت جامعه به دليل الگوهای تربيتی فردگرايانه در حال توزيع و ترويج توسط كارشناسان مدرن به مخاطره افتد.

 


٠٩:٣٦ - چهارشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٢    /    عدد : ٢٦٠٧٧٧    /    تعداد نمایش : ١٠١٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
عنوان

لینک ها

 

پیوند ها
Error on query in tag id=37