اخبار > در مناظره داغ زیباکلام، حق شناس با خضریان، الله کرم چه گذشت؟
 


  چاپ        ارسال به دوست

در مناظره داغ زیباکلام، حق شناس با خضریان، الله کرم چه گذشت؟همایش "زنده‌باد مرگ بر آمریکا" از سوی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در تالار شهید چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، در این برنامه صادق زیباکلام و محمدجواد حق‌شناس با  علی خضریان و حسین الله‌کرم بعد از سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان و اجرای برنامه توسط حامد زمانی به مناظره با یکدیگر پرداختند.

زیباکلام: از روحانی به دلیل عدم شرکت در مراسم ۱۳ آبان تشکر می‌کنم

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران در این مناظره، گفت: با توجه به اینکه دیگر حاضران در خصوص بزرگداشت 13 آبان صحبت کردند دیگر بنده در این مورد معاف هستم و از طرف همه از آقای روحانی برای شرکت نکردن در مراسم 13 آبان تشکر می‌کنم.

زیباکلام:500-600 باری باید شهید می‌شد

وی با بیان اینکه برای من مناظره با الله‌کرم  سخت است، گفت: الله‌کرم مصداق شهید زنده است و 500-600 باری باید شهید می‌شد. 

این استاد دانشگاه اضافه کرد: معتقدم آمریکاستیزی و اصرار بر دشمنی آمریکا که از سال 58 آغاز شد از مراحل مختلفی عبور کرده و گفتمان آمریکاستیزی ظرف 34 سال گذشته مراحل مختلفی داشته است. 

زیباکلام: اشغال سفارت آمریکا اقدامی از سوی بچه‌های حزب‌الله رادیکال بود

زیباکلام افزود: آمریکاستیزی در ابتدا واکنشی به مارکسیست‌ها بود چرا که در آن زمان آمریکا‌ستیزی در دست مارکسیست‌ها بود و آنها در این خصوص از حزب‌اللهی‌ها جلوتر بودند و اشغال سفارت آمریکا اقدامی از سوی بچه‌های حزب‌الله رادیکال بود تا عقب‌ماندگی خود را نسبت به مارکسیست‌ها جبران کنند و در ادامه نیز به این علت بود که رهبران دیدند اهرم خوبی به دست آوردند چرا که در آن زمان چگوآرا و جریان چپ رهبران مبارزه در جهان بودند و رهبران انقلاب اسلامی از این طریق توانستند نامی برای خود دست و پا کنند و از طرفی آمریکا‌ستیزی برای ساکت‌کردن مخالفین مانند ملی‌مذهبی‌ها، نهضت آزادی، مارکسیست‌ها و مجاهدین خلق به کمک آنها آمد و همه مخالفان را ساکت کرد. 

 

زیباکلام: آمریکاستیزی تبدیل به هویت شده است

وی در مورد علت اینکه چرا آمریکاستیزی اکنون نیز ادامه دارد، گفت: آمریکاستیزان فکر می‌کنند آمریکاستیزی هویت است و اگر آمریکاستیزی را از نظام جمهوری اسلامی بگیرند چیز دیگری در دست آنها نمی‌ماند لذا برای آنها تبدیل به یک هویت شده است. 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: از طرفداران آمریکاستیزی التماس کرده که نشان بدهند آمریکاستیزی برای ما چه نفعی داشته است اما هیچ چیزی نگفتند ولی بنده مثال می‌آورم که آمریکاستیزی چه تیشه‌ای به منافع ملی ما زده است. 

زیباکلام با بیان اینکه معتقدم یکی از بلایای شوم آمریکاستیزی و اشغال سفارت آمریکا، تحریم حقیقت و واقعیت است، گفت: طبق گفته آقایان تا دیروز تحت تاثیر انقلاب اسلامی پیش می‌رفت اما در حال حاضر معلوم نیست که چه بلایی سر آنها آمده است.

زیباکلام:آمریکاستیزی لطمه‌ای به ساختار دموکراسی‌خواهی وارد کرده

وی تصریح کرد: آمریکاستیزی لطمه‌ای به ساختار دموکراسی‌خواهی وارد کرده و هر قدر که آمریکاستیزی پروبال بیشتری گرفته مفاهیم و بنیان‌های دموکراسی که انقلاب اسلامی را تشکیل می‌داد زیر چکمه‌های خشن آمریکاستیزی له شده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه جریانات و شخصیت‌های آمریکاستیز ارزش خاصی برای دموکراسی و حقوق بشر قائل نیستند، گفت: کسانی که مقابل سفارت آمریکا رفتند چقدر دغدغه زندانیان سیاسی را داشتند؟

زیباکلام ادامه داد: وزیرخارجه آمریکا در سال 58 مخالف اقدام نظامی بود و در جریان ماجرای طبس نیز استعفا داد. وی استدلال می‌کرد که نباید عجله کرد و رهبران سیاسی ایران بعد از بهره‌برداری این ماجرا گروگان‌ها را آزاد می‌کنند.

زیباکلام: استکبارستیزان هیچ اشاره‌ای به بیانیه الجزایر نمی‌کنند؟

وی خاطرنشان کرد: استکبارستیزان هیچ اشاره‌ای به بیانیه الجزایر نمی‌کنند و بنده می‌پرسم چه کسانی از آنها این بیانیه را خواندند که هیچ کدام آن را نخواندند چون صد رحمت به قرارداد ترکمانچای.

این استاد دانشگاه در خصوص فتنه 88 نیز، گفت: رادیو، تلویزیون، نمازجمعه و همه رسانه‌ها و تریبون‌ها دست جریان رقیب بود و یک بار تریبون آزادی در اختیار فتنه‌گران نگذاشتند تا از خودشان دفاع کنند. 

زیباکلام: ایران امروز در نتیجه تلاش‌های رضاخان بوده است

زیباکلام در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه همواره گفتم که رضاخان خدمات زیادی به ایران داشته است، گفت: ایران امروز در نتیجه تلاش‌های رضاخان بوده است. در این هنگام دانشجویان حاضر در سالن مرگ بر دیکتاتور سر دادند و زیباکلام گفت که بنده این را هم گفته‌ام که اگر در زمان‌ رضاخان بودم نه یک بار بلکه حداقل 50 بار اعدام شده بودم. 

وی در ادامه سخنان خود افزود: در خصوص منافع ملی مجبورم یک مثال بزنم که نشان دهم آمریکاستیزی چطور تیشه به ریشه منافع ملی ما زده است. چند سال پیش که قرار بود نفت منطقه قفقاز از طریق جمهوری اسلامی سوآپ شود که از این طریق جایگاه ژئوپلتیک ایران بالا می‌رفت و منافع زیادی برای ما داشت، آمریکایی‌ها گفتند مگر اینکه از روی جنازه ما رد شوید و جلوی این اقدام را گرفتند.

این استاد دانشگاه ادامه داد : مانند همین وضعیت در شرق کشور و در جریان گاز ترکمنستان نیز اتفاق افتاد. در مورد خط لوله صلح نیز چنین اتفاقی افتاد که ابتدا هندی‌ها زیر فشار آمریکایی‌ها زیر بار نمی‌رفتند و بعد از آن نیز پاکستانی‌ها اعلام کردند که پولی نداریم. 

زیباکلام خاطرنشان کرد: روز گذشته نیز اعلام شد که چینی گفته‌اند 20 میلیارد دلاری که از پول ما دست آنهاست و آنها نمی‌توانند این پول را به ما بدهند به جای آن پروژه‌های عمرانی در ایران انجام خواهند داد و جالب است بدانید که 20 میلیارد دلار معادل 60 هزار میلیارد تومان است در حالی که بودجه آموزش و پرورش ما 13 هزارمیلیارد است.

 

 

وی که نسبت به سقف جلسه ناراحت بود گفت: اگر شما کمی انصاف و عدالت را رعایت می‌کردید میکروفن را در اختیار پناهیان نمی‌گذاشتید. 

این استاد دانشگاه در خصوص اینکه بهزاد نبوی مسئول تنظیم قرارداد الجزایر بوده است، اظهار داشت: این مساله را جواب می‌دهم چون بهزاد نبوی در زندان است و قدرت را یک‌سری از نهادها انجام می‌دهند و فرد دیگری باید جواب پس بدهد. 

زیباکلام در پایان خاطرنشان کرد: زمانی که آمریکایی‌ها در قبال آزادی گروگان‌ها حاضر بودند به ما امتیاز بدهند ما شعار مرگ بر آمریکا سر دادیم و گروگان‌ها را آزاد نکردیم و بعد از اینکه ریگان روی کار آمد و گفت به درک که گروگان‌ها را آزاد نمی‌کنید و حاضر به امتیاز دادن نشد، ما گروگان‌ها را آزاد کردیم و به بهزاد گفتیم برو و مذاکره کن.

خضریان: آقای زیباکلام امیدوارم نمازتان را خوانده باشید

علی خضریان فعال دانشجویی و مدیر مسئول سایت خبرنامه‌ دانشجویان ایران نیز در این مناظره به انتقاد از موضع‌گیری صادق زیباکلام مبنی بر اینکه خوشبختانه رئیس‌جمهور امروز در مراسم 13 آبان شرکت نکرد، پرداخت و خطاب به وی گفت: امیدوارم نمازتان را خوانده باشید و معتقد نباشید که چون دیگران نماز خوانده‌اند، شما معاف می‌شوید. در ضمن باید بگویم برنامه 13 آبان برنامه‌ای مردمی‌ است و سال‌های قبل هم روسای جمهور در آن شرکت نمی‌کردند، اما شما هیچ‌وقت از این بابت تشکر نکرده‌اید.

وی سالگرد تسخیر سفارت آمریکا را گرامی داشت و افزود: من سی و چهارمین سالگرد حقارت آمریکا را تبریک می‌گویم. 

این فعال دانشجویی همچنین خطاب به زیباکلام اظهار داشت: از شما تشکر می‌کنم که پذیرفتید تسخیر لانه جاسوسی حیثیتی برای جمهوری اسلامی ایران آورده است.

خضریان:زیباکلام در تاریخ دست می‌برند

خضریان با تاکید بر اینکه  «زیباکلام در تاریخ دست می‌برند»، تاکید کرد: آمریکاستیزی از سال 58 شروع نشده، بلکه 16 آذر سال 1332 نماد جنبش دانشجویی‌ است که گویا زیباکلام آن را نادیده گرفته است. پس آمریکاستیزی از سال 32 در این دانشگاه عینیت داشته و ربطی به جمهوری اسلامی ندارد و آمریکاستیزی در این دانشگاه شکل گرفته است.

خضریان:حضور زیباکلام ، نشان از آن دارد که دهان مخالفان باز است

وی ادامه داد: زیباکلام پرسید که آمریکاستیزی چه نفعی برای ملت ما داشته است. من در پاسخ می‌گویم که ملت با نظام جمهوری اسلامی تفاوتی ندارد، نشانه این موضوع در رفراندوم سال 58 روشن است؛ خوشحالم که نظام جمهوری اسلامی ایران در سی و چهارمین سالگرد حقارت آمریکا هنوز دهان مخالفانش را نبسته و حضور شما، نشان از آن دارد که دهان مخالفان باز است.

مدیر مسئول سایت خبرنامه‌ دانشجویان ایران همچنین به اهمیت روز 13 آبان اشاره کرد و گفت: باید بدانیم که چرا در 13 آبان دانشجویان اقدام به اشغال سفارت آمریکا کردند. شروع قطع ارتباط میان ایران و آمریکا از 13 آبان نیست، بلکه به دوران قاجار بازمی‌گردد.

خضریان اضافه کرد: در کل دوران تاریخ می‌بینیم هر زمان که رابطه انگلیس با ایران خوب می‌شود روابط میان آمریکا و ایران از بین می‌رفت و تنها در سال‌های حضور دکتر مصدق رابطه ما بین ایران و‌ آمریکا خوب بود.

وی در ادامه به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران پرداخت و یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی را حفظ جمهوری اسلامی و حفظ خودِ ایران دانست و افزود: اگر امروز می‌بینیم انقلاب مصر به نتیجه نرسیده است، باید به نامه‌های جاسوسی آمریکا شک کنیم. در کشور مصر رئیس‌جمهور منتخب به زندان افتاد و نیروهای همسو با مبارک به قدرت رسیدند که علت این موضوع هم وجود سفارت آمریکا در مصر است.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه مردم ایران روی پای خود ایستاده‌اند، اظهار داشت: ملت ما یاد گرفته که خودش نیازهای خودش را تامین کند. ما در حوزه‌های علمی پیشرفت‌های زیادی کرده‌ایم و البته در اینجا باید از زیباکلام پرسید که چرا با وجود اینکه سی سال است حوزه علوم انسانی دست شما و امثال شما بوده، این حوزه پیشرفتی نکرده است؟

خضریان خاطرنشان کرد: ایستادگی مردم روی پای خود باعث شده که ما به دستاوردها و پیشرفت‌های خوبی برسیم. در گذشته این اجازه را نمی‌دادند که یک قطعه هواپیما را از نزدیک ببینیم، اما امروز در این حوزه به پیشرفت‌های خوبی دست یافته‌ایم. همچنین در حوزه علمی به دستاوردهای بزرگی دست یافته‌ایم. اگر هم می‌گویید که به دستاورد نرسیدیم، باید از شما (زیباکلام) سوال کرد، شما استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران هستید.

وی با بیان اینکه در این جلسه در خصوص گذشته الله‌کرم مواضعی مطرح شد که باید به ان پاسخ بدهم، افزود: آقایان گفتند که حسین الله‌کرم مرد خیابان‌ها بود، من به آنها می‌گویم که بی‌انصافی کردید، اگر او مرد خیابان‌ها بود ولی تحصیل خود را در دوره دکتری به خوبی طی کرد، تحصیل او بی‌حاشیه بود.

این فعال دانشجویی خطاب به زیباکلام گفت: من در خصوص نفوذ جریان آمریکایی برای منحرف کردن بیداری اسلامی بحث کردم، اما شما اصل بیداری اسلامی را زیر سوال بردید که این کار درستی نبود.

خضریان: آقای زیباکلام، شما که آمریکاستیز نیستید چرا در سال 88 به دموکراسی تمکین نکردید

خضریان همچنین به زیباکلام گفت: شما که آمریکاستیز نیستید چرا در سال 88 به دموکراسی تمکین نکردید. استدلالی برای اینکه تقلبی صورت نگرفته و جوانان ساده کشته و به زندان افتادند، دارید؟ «آقای زیباکلام شما که دغدغه آمریکاستیزی ندارید چرا از دیکتاتوری رضاخان حمایت می‌کنید و سینه‌چاک رضاخان هستید در حالی که رضاخان مجلس را تعطیل کرد و آقای خاتمی هم که آمریکاستیزی‌اش پایین است، شورای منتخب شهر را تعطیل کرد.» 

وی با بیان اینکه زیباکلام دغدغه آزادی زندانیان را مطرح کرده است، گفت: من در مراسم 13 آبان شرکت کردم و افتخار هم می‌کنم که در این مراسم شرکت کردم، رده‌های مختلف سنی در این مراسم آمده بودند اما چرا در سال 88 دوستان شما در 13 آبان آن سال تمکین نکردند. در حالی که به یاد دارم در آن روز شما در دانشگاه حضور داشتید، بنابراین چرا دغدغه دموکراسی نداشتید اما الان دغدغه دموکراسی شما بالا رفته است.

خضریان:شما در حال حاضر دموکراسی را رعایت نمی‌کنید، اما هنوز زنده هستید

مدیر مسئول سایت خبرنامه‌ دانشجویان ایران با بیان اینکه شما گفته‌اید که رضاخان به این کشور خدمت کرده و اگر من هم در دوره رضاخان بودم 50 بار اعدامم می‌کردند، گفت: شما در حال حاضر دموکراسی را رعایت نمی‌کنید، اما هنوز زنده هستید.

خضریان: آقایانی که قرارداد الجزایر را امضا کردند دوستان شما بودند

خضریان همچنین در خصوص بیانیه الجزایر اظهار داشت: آن بیانیه در دولت بازرگان و در زمانی که ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه بود، امضا شد و رابط این بیانیه هم بهزاد نبوی بود، این آقایان دوستان شما بودند.

وی خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم هم گفته می‌شود که دلار به زیر سه هزار تومان نمی‌آید؛ دولت از اصلاح قیمت‌ها صحبت می‌کند تا حرف از تورم نزند و در همین دولت هم مدیرمسئول یک روزنامه بازداشت شد. چرا آقای حق‌شناس بسته شدن روزنامه‌ها را به دولت سابق ربط می‌دهد، اما به این دولت به قوه‌قضائیه ارجاع می‌دهد؟

این فعال دانشجویی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: تورم از 40 درصد به 50 درصد رسیده است، وزیری در تلویزیون اعلام می‌کند که ماشین گرانتر شده است، اسم تورم را اصلاح قیمت گذاشته‌اند.

حق شناس: مردم "حضور شاه در آمریکا" را مقدمه‌ای برای توطئه علیه انقلاب اسلامی می‌دانستند

محمد جواد حق شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی عصر امروز در مناظره‌ای که عنوان 13 آبان رابطه با آمریکا با حضور صادق زیبا کلام، علی خضریان و حسین الله کرم در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه امیدوارم گفت‌وگوی علمی و مبتنی بر انصاف داشته باشیم، گفت: از برادران و عزیزانی که در این برنا مه شرکت کرده‌اند، درخواست می‌کنم در بیان احساساتشان رعایت طرف مقابل را کنند، با هو کردن چیزی عاید ما نمی‌شود. اینجا دانشگاه تهران است و در سال 1313 زمانی که ده‌ها کشور خلیج‌فارس هنوز تاسیس نشده بودند، این دانشگاه تاسیس شده بود.

وی افزود: دانشجویان امروز نماد هوشمندی، تعالی‌خواهی و با نگاه به آینده هستند، از این رو باید در دانشگاه و دانشکده فنی تهران، اخلاق را رعایت کنیم.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بیان اینکه "از شنیدن سخنان آقای الله‌کرم خوشحال شدم"،‌ اظهار داشت: حسین الله‌کرم گفت که اینجا دانشگاه است و نباید پوپولیستی رفتار کنیم و من این را پیشرفت بسیار زیادی می‌دانم و دیدگاه وی را تحسین می‌کنم و به وی خیر مقدم می‌گویم.

حق‌شناس با بیان اینکه الله‌کرم از افتخارات جنگ این کشور بوده و جزو سردارانی است که خدمات بسیار زیادی داشته‌ و از جایگاه بسیار رفیعی برخوردار است، افزود: در دوره ای الله‌کرم مرد خیابان‌های تهران بود که به هیچ وجه این شخصیت او را نمی‌پسندم اما امروزه بازگشت به دانشگاه دارد و تلاش‌هایش در این بخش هم ستودنی است.

وی تاکید کرد: باید با دانش و منطق با هم گفت‌وگو کنیم و معتقدم امروز به فرهنگ تحمل سخن مخالف نیاز داریم.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: با قبول درخواست شاه برای ورود به آمریکا، آن کشور اشتباه استراتژیکی مرتکب شد، مردم و دانشجویان به‌ یک‌ باره خاطرات 28 مرداد را به یاد آوردند و احساس کردند شاید انقلاب اسلامی مثل نهضت ملی شدن نفت در آستانه آسیب قرار بگیرد. آنها حضور شاه در آمریکا را مقدمه‌ای برای توطئه علیه انقلاب می‌دانستند.

حق شناس با بیان اینکه شعار مرگ بر آمریکا زمانی مطرح شد که در اوج مبارزات انقلابی، کارتر از شخص شاه حمایت کرد، اظهار داشت: البته بار اصلی فضای ضدآمریکایی آن دوره توسط جنبش‌های مارکسیستی حمل می‌شد و در واقع رقابت شوروی و آمریکا نیز تاثیر خود را در ایران گذاشته بود. در واقع، انحصار مبارزه با آمریکا در اختیار اسلام‌گرایان نبود.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی به انتقاد از عملکرد اصولگرایان پرداخت و عملکرد اصولگرایان در هشت سال گذشته را اسفناک خواند و گفت: ما در این 8سال شاهد رشد اقتصادی منفی پنج درصدی، تورم 40 درصدی، اختلاس سه هزار میلیارد تومانی و بسته شدن مطبوعات، عدم تحمل مخالفان و سوزاندن 830 هزار میلیارد دلار بوده‌ایم.

حق شناس با بیان اینکه به نظر من مردم در خرداد 92 هوشمندانه به دولتی رای دادند که بتواند منافع ملی آنها را نمایندگی کند، تصریح کرد: مردم در خرداد 92 بسیار هوشمندانه از بین نامزدهای موجود و پس از رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی و عدم امکان حضور خاتمی، به دولتی رای دادند که بتواند منافع آنها را نمایندگی کند.

 

الله‌کرم: نتیجه مقاومت ملت ایران شکست ارتش رژیم صهیونیستی در جنگ‌های ۲۲ و ۳۳ روزه بود

حسین الله‌کرم در مناظره‌ای که امروز در دانشگاه تهران پیرامون موضوع 13 آبان و استکبارستیزی به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: از کسانی که در تظاهرات امروز مقابل لانه جاسوسی حضور داشتند، تشکر می‌کنم.

وی خطاب به صادق زیباکلام که در آغاز سخنان خود مباحثش را مطرح کرده بود، گفت: آقای زیباکلام اینجا دانشگاه است و پوپولیسم جایی ندارد و خواهش می‌کنم به عنوان یک معلم در مباحث تئوریکی، از وارد شدن به سیاست‌زدگی و مباحث پوپولیستی پرهیز کنیم. 

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در تئوری بازی‌ها یک استراتژی به نام «بی‌خرد خردمند» داریم که به عنوان پسرک شجاع نیز مطرح است که یک جاده را در نظر می‌گیریم و در آن حرکت می‌کنند. 

الله‌کرم تصریح کرد: در دوران جنگ سرد، آمریکا و شوروی وارد این جاده شدند و با سرعت بسان یک بی‌خرد اما در واقع خردمند به سمت یکدیگر حرکت کردند تا یکی مجبور شود از جاده منحرف شود.

وی ادامه داد: نیکسون نیز در جنگ ویتنام از این استراتژی استفاده کرد و با سرعت به پیش می‌رفت، اما در نهایت با 60 هزار کشته شکست خورد و از جاده خارج شد. در تقابل بوش و احمدی‌نژاد نیز چنین اتفاقی افتاد و در آن احمدی‌نژاد جاده را پیش رفت و بوش انحراف به راست داشت، اما بعد از آمدن اوباما این احمدی‌نژاد بود که به مشکل خورد، چرا که اوباما حرکت نرمی داشت و احمدی‌نژاد نیز پشتوانه رهبری را از دست داد. حال با آمدن روحانی امیدواریم وی نقشی را بازی کند که منافع ملی را حفظ کند. 

این استاد دانشگاه با اشاره به سخنان روحانی مبنی بر خالی بودن خزانه گفت: رئیس‌جمهور اعلام کرد که خزانه خالی است، اما مسئول اقتصادی کشور اعلام کرد که چهل و چند میلیارد دلار داخل خزانه است و در واقع 49 میلیارد دلار در خزانه وجود داشت که این اولین گام روحانی دارای چالش بود. روحانی با این اقدام خود پشت تیم مذاکره را خالی کرد که نباید اینگونه عمل می‌کرد.

الله‌کرم در ادامه با اشاره به مباحث زیباکلام و حق‌شناس گفت: بنده مباحثم را به مباحث کوچه و بازاری تنزل نمی‌دهم و قصد دارم مباحث تئوریک را مطرح کنم. 

وی با اشاره به کتاب آقای وزیر محمدجواد ظریف گفت: ظریف در این کتاب می‌گوید رابطه ما با آمریکا باید مانند رابطه چین و آمریکا شود. در حالی که الگوی چین برای ایران شدنی نیست. چرا که در کنار چین، شوروی قرار داشت و آمریکا با حرکت به سمت چین قصد داشت برای شوروی خطر ایجاد کند و هر دو این کشورها دشمن سومی را به نام شوروی داشتند که می‌خواستند آن را دفع کنند، اما در حال حاضر شوروی در کنار ایران وجود ندارد. 

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به یکی از تفاوت‌های قبل از پیروزی انقلاب و بعد از آن گفت: در دوران شاه ما نوکر پوزیسیون بودیم، اما در حال حاضر رهبر اپوزیسیون هستیم که جایگاه بسیار بهتری است و ما آن را ترجیح می‌دهیم تا نوکر پوزیسیون باشیم.

الله‌کرم با اشاره به اینکه 3 دوره سیاست خارجی تاکنون پشت سر گذاشتیم، روسای جمهور سابق با سیاست‌هایی که پیش گرفتند، مبالغی ارز را وارد کشور کردند، در دوران هاشمی رفسنجانی 120 میلیون دلار وارد کشور شد، در دوران خاتمی کمی بیش از 200 میلیون دلار وارد کشور شد، اما احمدی‌نژاد توانست 830 میلیون دلار وارد کشور کند که بخشی از این میزان به‌خاطر سیاست خارجی بود که احمدی‌نژاد در پیش گرفته بود. 

وی با اشاره به کتاب «چرا سیاستمداران دروغ می‌گویند»، این کتاب را پاسخی به وضع امروز کشور دانست و گفت: نویسنده این کتاب 7 دروغ را مطرح می‌کند که یکی از آنها دروغ هراس‌افکنانه است که مدل سیاست خارجی آمریکا این‌چنین است و آن چیزی که بین ایران و آمریکا اتفاق افتاده، تاکنون بر همین اساس بوده است. آمریکایی‌ها یک غول از ایران درست کرده‌اند تا از طریق نشان دادن آن به افکار عمومی خود منافع خودشان را حفظ کنند. لذا در چنین وضعی اگر کسی عقب‌نشینی کند و بگوید که خزانه خالی است و یا اینکه دوستان وی حرفی در مورد حذف شعار مرگ بر آمریکا بزنند، باید بدانند که عقب‌نشینی کرده‌اند و در این صورت آمریکایی‌ها اقدامات خصمانه بیشتری علیه ایران انجام می‌دهند. 

این استاد دانشگاه با اشاره به سخنان زیباکلام که گفته بود اگر آمریکاستیزی را از سیاستمداران ایرانی بگیریم، چیز دیگری در دستان آنها وجود ندارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران بعد از جنگی که با عراق داشت، جریان مقاومت را به وجود آورد که نتیجه این جریان مقاومت این بود که ارتش رژیم اشغالگر قدس که چهارمین ارتش قدرتمند جهان بود، در جنگ‌های 33 روزه و 22 روزه از مقاومت شکست خورد. 

الله‌کرم در ادامه سخنان خود در خصوص بحث آینده ایران و آمریکا گفت: وضعیت ایران و آمریکا مانند دو پیمان مونیخ و ورسای است. در پیمان مونیخ غربی‌ها به هیتلر امتیاز دادند و چک‌اسلواکی را به هیتلر دادند، اما هیتلر زیاده‌خواه‌تر شد. در حال حاضر نیز اکثر غربی‌ها معتقدند اگر به ایران امتیاز بدهند، ایران مانند پیمان مونیخ عمل می‌کند و زیاده‌خواه‌تر می‌شود، اما بنده می‌گویم اگر تحریم‌ها را برطرف نکند و به حقوق حقه ملت ایران احترام نگذارند، پیمان ورسای می‌شود که در آن آلمان‌ها را تحقیر کردند و هیتلر برای فرار از این تحقیر جنگ جهانی دوم را برپا کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: غربی‌ها اگر بخواهند با تحریم‌ها فشار بیاورند وضعیتی مانند پیمان ورسای رخ می‌دهد و مردم به اصولگرایان اقبال خواهند آورد.


٠٩:٤٠ - سه شنبه ١٤ آبان ١٣٩٢    /    عدد : ٣١٦٣١٥    /    تعداد نمایش : ٢١١٢


کاربر مهمان
1392/08/22 11:44
0
0
سلام گزارش تصویری هیئت دانشکده(حرکت دسته از دانشکده تا میدان شهید روشن)
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
عنوان

لینک ها

 

پیوند ها
Error on query in tag id=37