اخبار > از انقلاب ایران تا انقلاب آمریکا!
 


  چاپ        ارسال به دوست

از انقلاب ایران تا انقلاب آمریکا!رهبری معظم انقلاب ضرورت بررسی های تطبیقی درخصوص دفاع مقدس و سایر جنگ های معاصر و همچنین مقایسه بین انقلاب های بزرگ دنیا و انقلاب اسلامی ایران را مورد تأکید قرار دادند و خاطرنشان کردند: «انقلاب اسلامی در مقایسه با سایر انقلاب های بزرگ دنیا از عمق، قوت و کارآمدی بیشتری برخوردار است اما در عین حال بر خلاف سایر انقلاب های بزرگ آن طور که باید به آن پرداخته نشده و لازم است در تدوین کتب تاریخی، رمان و امثال آن کارهای بیشتری صورت پذیرد.»
ذیلا به این مهم می‌پردازم که انقلاب اسلامی ایرن، تنها انقلابی است که منحرف و استحاله نشد و همواره رهبری وفادار به ارمانهای آن در رأس بوده است. قبل از این که به ماهیت استحاله نشدنی انقلاب اسلامی بپردازیم لازم است مختصرا اشاره شود که انقلاب های بزرگ دنیا، چه انقلاب1776 آمریکا(که اعلامیه استقلال صادر شد)، چه 1789فرانسه و جه اکتبر1917 روسیه همگی از دست رهبرانشان خارج و مسیری دیگر در پیش گرفتند. برای مثال در انقلابی مانند فرانسه، روبسپیر رهبر انقلاب به قتل می‌رسد و در واقع اعدام قانونی می شود!(با گیوتین) یا در انقلاب روسیه، لئو تروتسکی که اندیشه اش اساس انقلاب بود طرد و تحت تعقیب قرار می گیرد. اما در انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) همواره در اوج عزت و قداست بود و نیز جانشینی که خود ایشان برگزیده بودند همواره در همان اوج است و امروز رهبری عزتمندانه مردم ایران را عهده دار است. در مورد انقلاب آمریکا باید گفت که این انقلاب از همان نخستین روز خود نیز انقلاب به معنای واقعی نبود. انقلابی که در پی لغو بردگی بود اما رهبر فراماسونر آن جرج واشنگتن صاحب مراتع و بردگان زیاد بود! جمهوری ایالات متحده‌ آمریکا که از پی جنگ‌های استقلال تأسیس گردید را می‌توان جمهوری سرمایه‌داران و فراماسونرها نامید.
پس ا‌ز تأسیس نظام جدید، الکساندر همیلتن به عنوان طراح و بنیانگذار نظام سرمایه‌داری آمریکا بر‌گزیده می شود. الکساندر هملتن آشکارا مدافع نظام سرمایه‌داری لیبرالی بود و می‌گفت: «کسانی که پول دارند و در خانواده‌ آبرومند متولد شده‌اند می‌توانند حکومت خوبی به وجود بیاورند و آن را اداره کنند.» او صراحتاً می‌گفت: «قدرت دولت باید به قدرت صاحبان پول متکی باشد.
انقلاب های جهان پس از فروکش کردن شعله های اولیه انقلاب که منجر به سرنگونگی حکومت پیشین می شد راه دیگری در پیش می گرفتند و یا دست کم پس از گذشت چند سال فاصله زیادی با آرمانهای اولیه می گرفتند. انقلاب فرانسه، روسیه و آمریکا از این حیث قابل توجه هستند.
انقلاب با دو خصلت مردمی و ایدئوژیک بودن شناخته می شود. استحاله(Connotation) یا ترمیدور (Thermidor) به دوره‏ای از انقلاب‏ها اطلاق می‏شود که خصلت ایدئولوژیک و مردمی آنها رنگ می‏بازد. بنابراین و مآلاً انقلاب اسلامی برای حفظ اصالت حداقلی هرگز نباید در این دو وجه تضعیف شود.
 امروز بسیاری فعالین وطنی دریافته‏اند ‏که ایدئولوژی عدالت خواهی و مردم گرایی قدرت و ارجحیتی بس والاتر دارد تا آزادی خواهی و فردگرایی. مضافاً این‏که در تاریخ ایران، حتی در دورانباستان علی الاصول عدالت و عدالت خواهی، کانون مناسبات بوده استو این رویه‏ای برخلاف تاریخ غرب است که از دوران یونانباستان و عهد طلایی پریکلس(حاکم دموکرات آتن) تاریخ آزادی‏خواهی را در پس خود می‏بیند.
محسن سلگی


١٤:٣٩ - سه شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٢    /    عدد : ٢٦٣٩٤٧    /    تعداد نمایش : ١٥٥٢


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
عنوان

لینک ها

 

پیوند ها
Error on query in tag id=37